fbpx ללמוד על דושן: סיוע בנשימה - עמותת עדי

ללמוד על דושן: סיוע בנשימה

לפעמים אנשים החיים עם דושן מתקשים לנשום. חוסר היכולת לנשום טוב במהלך השינה יכול לגרום לך להרגיש עייף, לכאבי ראש בבוקר כשאתה מתעורר או לגרום לך להרגיש כל כך מטושטש במהלך הלימודים שאתה לא מסוגל לעשות את המיטב. אם זה קורה, ייתכן שתצטרך מכונה שתעזור לך לנשום. ישנם מספר סוגים של מכונות שיכולות לעזור לנשימה. כל מכונה מסייעת לבעיות נשימה שונות. כדי לגלות איזה סוג של קושי בנשימה יש לך, תזדקק לבדיקת שינה. לצורך בדיקת השינה תצטרך להגיע לבית החולים ולישון לילה עם מסיכה על הפנים. המסכה תעזור למדוד את הנשימה פנימה והחוצה. המסכה לא כואבת, אבל היא עלולה להרגיש קצת מוזר בהתחלה! אבל במהרה תתרגלו לזה ותירדמו מהר. שתי בעיות הנשימה העיקריות בדושן הן "דום נשימה חסימתי בשינה" ו"היפוונטילציה ". דום נשימה חסימתי בשינה פירושו שמשהו חוסם, או מפריע לנשימה. חסימה זו גורמת לך להפסיק מדי פעם לנשום, ואולי לנחור, להכניס ולהוציא פחות אוויר פנימה והחוצה בזמן שאתה ישן. לפעמים זו בעיה של אנשים צעירים יותר עם דושן. מכונת CPAP תשתמש בלחץ אחד בכדי לסייע בהכנסת אוויר והוצאת אוויר מהריאות ועוזרת אם הבעיה היא דום נשימה חסימתי בשינה. היפווונטילציה פירושה פחות נשימה. באנשים עם דושן מבוגרים מעט יותר, שרירי הנשימה עלולים להיות חלשים מה שגורם לאנשים לנשום שטוח יותר. עם נשימה שטוחה פחות אוויר נכנס ויוצא. מכונת BiPAP תשתמש בשני לחצים – אחד לשאיפה ואחד לנשיפה כדי למנוע נשימה שטוחה. ניתן להשתמש במכונת BiPAP בזמן שינה או ערות. מכונת CPAP לא תועיל להיפוונטלציה בדושן. יש כמה אתגרים עם מכונות נשימה, אך אל תתייאש. יתכן שתצטרך לנסות מספר מסכות שונות לפני שתמצא את המסכה הנוחה לך. כמו כן, תצטרך להתרגל ללחץ האוויר על הפנים שלך. נסה ללבוש את המסכה ללא ה- BiPAP תחילה והפעל את BiPAP לאט בזמן שאתה ער. אל תוותר! אחרי שתתרגל לישון עם המכונה, תרגיש הרבה יותר טוב!

הסירטון באדיבות World Duchenne Organization

ללמוד על דושן: דרכי העיכול והשתן

אכילה בריאה חשובה לכולם, אבל במיוחד אם יש לך דושן. תזונאי יכול לעזור לך לשמור על תזונה שבריאה לך. לא כדאי לאכול יותר מדי – עלייה במשקל תקשה על השרירים, העצמות, הריאות והלב. חשוב גם לשתות מספיק מים – זה יעזור עם האוכל שנכנס … ויוצא.

ללמוד על דושן: מצבי חירום

מצב חירום יכול לקרות לכולם. אם אתה נתקל במצב חירום ואתה צריך ללכת לחדר מיון, יש כמה דברים מיוחדים שאנשים עם דושן צריכים לעשות.

ללמוד על דושן: מכשירי לב

לחלק מהאנשים החיים עם ניוון שרירים מסוג דושן עלולות להיות בעיות בדופק וקצב הלב. 'דופק' הוא כמה מהירות או איטיות פעימות הלב שלך; 'קצב לב' הוא התיאום של פעימות לב אלה. ECG יפקח על הדופק וקצב הלב שלכם; יש לבדוק זאת כל 6 חודשים ואם מתגלים בעיות בדופק ובקצב הלב, ישנם מכשירים קטנים שיכולים לנטר זאת, וכאלו שעשויים לעזור ללב לפעום כרגיל.

ללמוד על דושן: בריאות העצמות

בריאות העצם חשובה להפחתת הסיכון לשברים. שברים בעצמות שכיחים יותר בדושן, לא רק בגלל נפילות תכופות יותר אלא גם בגלל איכות העצמות. כדי שהעצמות שלך יישארו בריאות סידן וויטמין D חשובים. הקפידו לאכול מזונות עשירים בסידן וויטמין D ולצאת החוצה – שמש נותנת לכם עוד יותר ויטמין D. אם אינכם הולכים, אך מסוגלים לעמוד, חשוב להקדיש זמן לעמידה בכל יום באמצעות עמידון, בדים ארוכים לרגליים או מנגנון עמידה בכיסא גלגלים.

ללמוד על דושן: התנהגות והסתגלות

התבגרות היא תהליך של התמודדות עם לחצים ואתגרים. בנים צריכים להתמודד עם מצבי לחץ רגילים – למשל: ציון גרוע ראשון בבית הספר – אך גם עם מצבי לחץ הקשורים למחלה – כמו ללמוד לנהוג בכיסא הגלגלים הראשון שלך או לבצע הליך רפואי שעלול לגרום לכאב. סיטואציית לחץ חשובה אחת שאתה צריך להתמודד איתה היא לחכות: לחכות לאחרים שיעזרו לך, לחכות שיהיו דברים בדרך שלך.

ללמוד על דושן: קרדיולוגיה

הלב שלך הוא גם שריר ויש לבדוק אותו לפחות פעם בשנה מרגע קבלת האבחנה של דושן. הרופא המטפל בלבך נקרא קרדיולוג. רופא זה יקשיב לליבך כדי להיות בטוח שהוא נשמע כמו שצריך. הוא יעשה בדיקה, הנקראת ECG, כדי לבדוק את פעימות וקצב הלב שלך.

ללמוד על דושן: סיוע בנשימה

לפעמים אנשים החיים עם דושן מתקשים לנשום. חוסר היכולת לנשום טוב במהלך השינה יכול לגרום לך להרגיש עייף מאוד, לסבול מכאבי ראש בבוקר כשאתה מתעורר או לגרום לך להרגיש כל כך מטושטש במהלך הלימודים שאתה לא מסוגל לעשות את המיטב. אם זה קורה, ייתכן שתצטרך מכונה שתעזור לך לנשום.

ללמוד על דושן: אבחנה של דושן

אנשים עם דושן נולדים עם שינוי או מוטציה בגן המייצר דיסטרופין, חלבון המגן על השרירים. 70% מהאמהות לחולי דושן אינן סובלות מהמחלה בעצמן, אך הן נושאות המוטציה ומעבירות אותה לילדם; ב 30% מהמקרים, המוטציה יכולה לקרות באופן ספונטני. בדיקה גנטית תאשר את האבחנה ותראה את המוטציה המדויקת בגן.